Bez dwóch zdań, aplikacje mobilne są przydatne i ułatwiają życie. Wiele z nich usprawnia podróżowanie, monitoring aktywności czy wzajemny kontakt. Są też takie, które pomagają rozwijać pasje czy zarządzać budżetem. Część z nich przydaje się szczególnie podczas wakacji. Razem z kolegami i koleżankami z mPTech stworzyliśmy subiektywną top listę aplikacji mobilnych na wakacje, dzięki którym te będą bezpieczniejsze i jeszcze bardziej kolorowe. Poniżej druga część naszego poradnika, a jak ominęła was pierwsza, to polecamy zacząć od początku >
Spis treści
4. Aplikacje dla bezpieczeństwa oraz rodzicielskie (4family i Google Family Link)
5. Aplikacje do monitorowania aktywności (Strava i aplikacja wspierająca Twoje urządzenie)
6. Aplikacje fotograficzne – dla fanów edycji, społeczności i… zwiedzania (Instagram i Lightroom)
7. Aplikacje finansowe – pozwalające lepiej zarządzać budżetem (Revolut i Splitwise)
8. Aplikacje rozrywkowe – ulubiona muzyka i filmy pod ręką (Netflix i Spotify)
Od lewej: 4family, Strava, HAMMER Watch
4. Aplikacje dla bezpieczeństwa oraz rodzicielskie
4family i Google Family Link
Tam, gdzie w grę wchodzi troska o bliskich i bezpieczeństwo dzieci lub krewnych seniorów, warto mieć wypracowane zdanie i sprawdzone rozwiązania wspierające zdalny kontakt czy opiekę. Z pomocą także przychodzą nam wszelkie aplikacje, a jest w czym wybierać. My ze swojej strony polecamy 4family oraz Google Family Link.
4family to bezpłatna aplikacja mobilna, która wspiera zdalna opiekę i kontakt. Można ją zainstalować na każdym smartfonie z Androidem (Opiekun 4family), co pozwala z poziomu Opiekuna 4family w sposób zdalny pomagać bliskiemu w obsłudze jego telefonu w razie potrzeby, otrzymywać powiadomienia SOS od Podopiecznego 4family w razie zagrożenia, czy podglądać w czasie rzeczywistym, gdzie się znajduje. Poza tym do ważniejszych funkcji można zaliczyć: łatwe przesyłanie wiadomości głosowych, zdalne dodawanie kontaktów na telefonie Podopiecznego 4family, czy zdalne ustawianie przypomnień na jego telefonie. Ważne – Podopieczny 4family – senior czy dziecko powinien korzystać z telefonu z preinstalowaną aplikacją 4family, jak np. myPhone Halo Q 4family. Możemy jednocześnie na jednej aplikacji – opiekować się kilkoma podopiecznymi.
Z kolei Google Family Link przede wszystkim ułatwia kontrolowanie tego, co dzieci robią w internecie. Family Link umożliwia rodzicom zdalne określanie reguł korzystania z urządzenia z poziomu własnego smartfona, jak i zarządzanie jego aplikacjami czy czasem spędzanym w internecie. Ponadto, pozwala także na sprawdzenie lokalizacji dziecka jeżeli te posiada przy sobie smartfon z Androidem.
Polecane są też: Qustodio Best Parental Control, czy Net Nanny Family Protection Pass.
5. Aplikacje dla monitorowania aktywności
Strava i aplikacja wspierająca Twoje urządzenie
Z chwilą wyłączenia aplikacji Endomondo, po latach jej królowania, zyskały inne programy mobilne wspierające monitoring aktywności. Dziś dla zapisania treningu i motywacji polecamy Strave oraz wszelkie inne aplikacje, które wspierają działanie urządzeń znanych marek jak HAMMER (HAMMER Watch), Garmin, Suunto czy Polar.
Te aplikacje fitnesowe, jak też zwykło się je nazywać, przede wszystkim dają wgląd do analizy i szczegółów nt. danego treningu/aktywności. Pokazują przebyty dystans, średnią prędkość, spalone kalorie, wniesienia i czas treningu z uwzględnieniem specyfiki danych dyscyplin. Ponadto, zarówno Strava jak i pozostałe ww. aplikacje są popularne tak wśród zawodowców, jak i amatorów, dzięki czemu można dopingować się nawzajem i śledzić to, jak trenują najlepsi. Właśnie aspekt społecznościowy, rozwój możliwości interakcji i komunikacji pomiędzy użytkownikami odrywa coraz większą rolę. Na Stravie całkiem nieźle to funkcjonuje, a przecież im więcej znajomych w danej apce tym lepiej. Poza tym, producenci rzucają też wyzwania uczestnikom – użytkownikom aplikacji i dają w zamian za ich realizację odznaczenia czy piny, dzięki czemu rozwija się też dodatkowy element jak w grywalizacji. Co ważne, znaczną większość znanych apek można ze sobą zintegrować tzn. jeżeli posiadamy zegarek Polar i zgramy dane za pomocą dedykowanej aplikacji, Strava może nam je bezpośrednio zaciągnąć do siebie. Treningi można opisywać i dodawać do nich zdjęcia.
6. Aplikacje fotograficzne – dla fanów edycji, społeczności i… zwiedzania
Instagram i Lightroom
Instagram, podobnie jak Google Maps czy Strava, jest zapewne większości znany. Pozwala na tworzenie własnej ściany ze zdjęciami z wykorzystaniem ciekawych filtrów. Profili tematycznych, osobistych i z danych lokacji, a co najważniejsze – użytkowników – jest na tyle dużo, że za zdjęciami stoją ogromne społeczności, zarówno profesjonalni fotografowie, amatorzy, jak i grupy igers. Zdjęcia publikuje się z opisem, oznaczeniem lokalizacji i hashtagami. Co ważne, można też śledzić znajomych, znanych blogerów i twórców, a także wyszukiwać ich po hashtagu czy lokalizacji. Pozwala to przenieść się w inny świat i pozwiedzać nawet najbardziej odległe zakątki globu z poziomu domowego fotela. Instagram więc pozwala na oglądanie pięknych zdjęć, a będąc w nowym miejscu – na szybki podgląd wartych odwiedzenia miejsc.
Światło, kolory, efekty, kadrowanie – Lightroom to intuicyjna aplikacja mobilna do edycji zdjęć. Stanowi dobre rozwiązanie dla tych którzy interesują się fotografią, marzą o rozwoju pasji i lepszych zdjęciach. Dzięki Lightroom wykonamy szybki skok dla jeszcze piękniejszych zdjęć na telefonie! Co więcej, sama aplikacja pozwala na porządkowanie zdjęć i korzystanie z tutoriali-samouczków do edycji. Wielu zwolenników ma także aplikacja VSCO.
7. Aplikacje finansowe – pozwalające lepiej zarządzać budżetem
Revolut i Splitwise
Revolut to aplikacja mobilna, która szturmem weszła do obiegu. Umożliwia mobilne płatności, przelewy i wymianę walut, więc sprawdza się w wielu aspektach finansowych, jednak możliwości daje jeszcze więcej. Można się nią posiłkować tak w Polsce jak i zagranicą. Działanie aplikacji wspiera fizyczna karta (opcjonalnie*).
Splitwise to także aplikacja wspierająca zarządzanie budżetem, jednak o innym przeznaczeniu. Pozwala w szybki i umiejętny sposób dzielić wydatki pomiędzy znajomych. Przydaje się podczas grupowego wyjazdu z bliskimi, gdy np. jeden płaci za zakupy dla wszystkich, a drugi opłaca rachunek w restauracji. Wynajmujecie wspólnie nocleg, jedziecie razem taxi? Wydatków z każdym dniem przybywa i sprawiedliwości musi stać się zadość. Od tego, aby podzielić po równo i dokładnie koszty jest właśnie Splitwise. Co ważne, kopie wydatków możesz udostępnić online dla każdego zainteresowanego.
8. Aplikacje rozrywkowe – ulubiona muzyka i filmy pod ręką
Netflix i Spotify
Aplikacji, które pozwalają “zabić czas”, “rozerwać się”, czy poćwiczyć swoją spostrzegawczość jest wiele. Jednak najczęściej z kategorii „rozrywka” padały hasła związane z Netflixem oraz Spotify. Oczywiście, głównie to filmy i muzyka, lecz nie tylko.
Nie powinno to nikogo zaskakiwać – Netlix – to gorące źródło nowości filmowych, seriali oraz filmów. Podobnie jest ze Spotify – za pomocą którego zyskujemy natychmiastowy dostęp do ogromu zasobów z utworami muzycznymi oraz podcastami.
Ufff, zebrało się tego. Tak oto przygotowaliśmy top listę aplikacji na wakacje, dzięki którym te będą bezpieczniejsze i jeszcze bardziej kolorowe. Pamiętajcie jednak, aby podczas urlopu czas spędzać też offline, z bliskimi i przy dobrej książce. Dobrych wakacji!