VoLTE w telefonie. Co to jest VoLTE i VoLTE Ready? Zalety

Powrót do strony produktu

VoLTE to stosunkowo nowa technologia, jest bezpłatna, a daje wiele korzyści. Bardzo możliwe nawet, że Twój smartfon też jest wspierany przez VoLTE. A może, zwróciłeś uwagę przy połączeniach telefonicznych na znaczek z napisem VoLTE i zastanawiasz się, co oznacza? Jak uruchomić VoLTE i czerpać z jego korzyści? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania i dowiesz się, jakie są zalety VoLTE i VoLTE Redy.

Trzeba wiedzieć, że dotychczas smartfony i telefony do połączeń głosowych korzystały z technologii 2G i 3G. Nawet smartfon z modemem LTE jeżeli nie jest wspierany przez VoLTE – podczas połączeń głosowych – przełącza się na sieć 3G lub 2G (w przypadku, gdy urządzenie znajduje się w zasięgu sieci 3G lub 2G). A technologia LTE dotyczyła głównie transmisji danych. I w części aktualnie działających urządzeń na rynku tak jest nadal, jednak zarówno 2G jak i 3G to już nieco starsza technologia, która na tle możliwości nowszych urządzeń, z LTE i VoLTE wypada gorzej. Bo dzięki VoLTE użytkownicy mogą nie tylko przesyłać dane z szybszą prędkością, lecz też rozmawiać z prędkością LTE.

Co to jest VoLTE?

VoLTE to skrót od angielskiej nazwy „Voice-over-LTE” i jak wspomnieliśmy – oznacza nowoczesną technologię umożliwiającą realizowanie połączeń głosowych w sieci LTE.

Czy warto korzystać z VoLTE? Zalety VoLTE w telefonie

Lepsza jakość rozmów, lepszy zasięg i szybsze połączenia

Warto! Dzięki VoLTE połączenia głosowe są nawiązywane szybciej i w lepszej jakości – to główne zalety tej technologii. W efekcie, możliwe jest połączenie z rozmówcą nawet w czasie 1 sekundy, a w rozmowie nasz głos jest bardziej czysty, realny, z mniejszą ilością szumów z tła. Inne zalety? Proszę: używając VoLTE, można jednocześnie rozmawiać i łączyć się z szybkim internetem mobilnym (LTE), co nie byłoby możliwe bez VoLTE (brak VoLTE powoduje konieczność przełączenia się telefonu na technologię 2G lub 3G przez co prędkość i jakość połączenia z internetem mogą być niższe – te sieci mogą być bardziej przeciążone). Dzięki temu podczas prowadzenia rozmowy, transmisja danych wciąż działa i można realizować wiele zadań jednocześnie.

Czy VoLTE jest płatne?

Korzystanie z technologii VoLTE jest całkowicie bezpłatne. Sama usługa jest udostępniana wraz z telefonem / aktualizacją oprogramowania przygotowaną przez operatora i producenta telefonu. Warto to podkreślić – w takim wydaniu, pierwotnie – usługa była dostępna tylko w modelach zakupionych u operatora komórkowego świadczącego usługę VoLTE. Jednocześnie, połączenia z wykorzystaniem VoLTE są traktowane jak klasyczne połączenia głosowe, a co ważniejsze, nie obciążają dodatkowo pakietu transmisji danych. Podsumowując: aby korzystać z VoLTE (jeżeli jest udostępniona danemu modelowi), nie trzeba jej instalować, czy dodatkowo opłacać, choć jej uruchomienie wraz z aktualizacją może wiązać się z zaakceptowaniem nowych ustawień. Zwykle jednak zostaje uruchomiona automatycznie.
Pamiętaj, że jeśli chcesz korzystać z VoLTE, musisz mieć kartę SIM LTE*. Jeśli nie masz takiej karty, możesz ją wymienić u swojego operatora, często bezpłatnie.

VoLTE jako ważna cecha przy wyborze smartfona i telefonu

Aktualnie, dzięki dynamicznemu rozwojowi sieci w standardzie 5G, operatorzy powoli odchodzą od wspierania rozwiązań działających jedynie w sieci 3G. W efekcie, w dalszej przyszłości jak technologia VoLTE będzie już odpowiednio rozpowszechniona, operatorzy będą powoli ograniczać wsparcie i ilość nadajników w sieci 2G i 3G. Co więcej, po wyłączeniu sieci 3G, siłą rzeczy coraz więcej użytkowników będzie korzystać z 2G, przez co istnieje ryzyko, że to pasmo będzie bardzo mocno obciążone, a taki stan wpłynie gorszą jakość połączeń, a w skrajnych przypadkach – nawet na trudności w nawiązywaniu połączeń głosowych (w 2G). Dlatego już teraz warto przy wymianie telefonu na nowy postawić na smartfon lub telefon z VoLTE. VoLTE jest przyszłością i ważną technologią, powinna być więc teraz jednym z kryteriów branych pod uwagę przy wyborze nowego urządzenia.
W przyszłości, po wyłączeniu 3G przez operatorów – wszystkie telefony, które nie obsługują VoLTE, będą się łączyć w trakcie połączeń głosowych tylko z siecią 2G, przez co ich użytkownicy mogą odczuć trudności z połączeniami. Dlatego model z VoLTE staje się jeszcze bardziej istotny.

WAŻNE: VoLTE w telefonie dziś i jutro

Dziś technologia VoLTE dla smartfonów jest już dość mocno rozpowszechniona. Proces wdrażania usługi postępuje i dotyczy już telefonów klasycznych, co jest dziś nowością. Aby VoLTE w telefonie klawiszowym mogło działać muszą zostać spełnione następujące warunki: po pierwsze – telefon musi pracować w sieci LTE (być wyposażony w modem 4G), po drugie mieć kartę SIM LTE, a po trzecie – jego oprogramowanie musi wspierać usługę VoLTE. Po czwarte – sam operator komórkowy też musi wspierać VoLTE podobnie jak Orange, Play, Plus i T-Mobile. Takie telefony są już dostępne w sprzedaży.

Telefony z VoLTE od mPTech u operatorów komórkowych:

myPhone C1 LTE – T-Mobile, o2 Cz,
myPhone Up Smart LTE –  Orange, T-Mobile,
HAMMER 5 Smart – Orange, T-Mobile,

Smartfony z VoLTE naszej firmy mPTech jakie można nabyć u operatorów komórkowych:
HAMMER Energy 2 ECO –  Orange, Play, T-Mobile,
HAMMER Explorer Plus – Orange, Play,
HAMMER Blade 3 – Orange, T-Mobile,
myPhone Now eSIM – Orange.

Aktualnie w przygotowaniu:
HAMMER Blade 3 – Plus,
HAMMER Blade 5G – Orange,
HAMMER Boost LTE – Play,
myPhone Tango LTE – Play.

VoLTE Ready w telefonach myPhone i HAMMER
Co to jest VoLTE Ready?

W przeszłości, aby mieć pewność, że w danym urządzeniu jest oprogramowanie z poprawnie funkcjonującym VoLTE, należało kupić dane urządzenie z LTE u operatora komórkowego oferującego VoLTE. Przy czym, zdarzało się, że przy zamianie kart SIM (po włożeniu karty od innego operatora), oprogramowanie z VoLTE dla jednego z operatorów nie działało. Tak było dotychczas. Teraz, jako mpTech – wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Klientów i dla wszystkich premierowych produktów, zarówno smartfonów jak i telefonów klasycznych z LTE, od 2022 roku wprowadzamy modele z naszą funkcjonalnością “VoLTE Ready”. Oprogramowanie w telefonach z usługą nazwaną przez nas jako VoLTE Ready jest przystosowane do wspierania VoLTE dla wszystkich operatorów komórkowych, nawet podczas zmiany karty SIM. VoLTE Ready w wolnym tłumaczeniu oznacza, że telefon niezależnie od operatora wspiera VoLTE i te jest gotowe do jego obsługi. W efekcie, telefon naszej produkcji, kupiony czy to u operatora komórkowego, czy w elektro-markecie, na naszym sklepie online, rozpoznając kartę SIM danego operatora, ustawia swoje parametry, tak, aby można było czerpać z korzyści VoLTE.
Nasze VoLTE Ready jest więc rozwiązaniem bardziej zaawansowanym od VoLTE, niezależnym od operatora komórkowego, które tak jak VoLTE zapewnia przede wszystkim lepszą jakość połączeń, szybsze połączenia i lepszy zasięg.

Telefony z VoLTE Ready od mPTech już dostępne w sprzedaży:
myPhone Tango LTE/LTE+,
HAMMER Boost LTE.

W trakcie przygotowania:
myPhone C1 LTE,
myPhone Up Smart LTE,
HAMMER 5 Smart.

Smartfony z VoLTE Ready dostępne w sprzedaży:
HAMMER Energy 2 ECO,
HAMMER Explorer Plus Eco,
HAMMER Blade 3,
HAMMER Iron 4.

*Dodatkowo, musisz być w zasięgu sieci LTE, a sam operator, z usług którego korzystasz musi mieć włączoną tę usługę. W przypadku mniejszych operatorów i/lub wirtualnych może być inaczej

Podsumowanie: VoLTE to wielce przydatna technologia i ważna funkcjonalność telefonu. Jeżeli jesteś w momencie zakupu nowego urządzenia i zamierzasz kupić telefon klasyczny, który ma służyć przez długie lata, to koniecznie rozważ zakup telefonu klasycznego 4G z VoLTE READY. Co więcej, to że telefon jest wyposażone w LTE (4G), nie oznacza, że jest on nieco trudniejszy, czy skomplikowany w użytkowaniu jak smartfon. Nie oznacza też, że będzie on generował dodatkowe opłaty za internet. W swojej ofercie mPTech posiadamy proste telefony (bez obsługi internetu) z technologią VoLTE Ready takie jak: myPhone C1/S1, myPhone Tango LTE czy HAMMER Boost LTE.

Opublikowano: 28.09.2022

Newsletter

Zapisz się i otrzymuj informacje o:

  • Pancernych smartfonach HAMMER oraz produktach myPhone
  • Promocjach i konkursach na telefony oraz akcesoria

Zapisując się na newsletter, akceptujesz regulamin serwisu